شبکه خبری فردیس

  
امروز: شنبه ۱۳۹۷/۱۱/۲۷ (بهمن)
آخرین اخبار: 
کد خبر:
1715
 | 
تاریخ انتشار: 
دوشنبه 
۱۳۹۴/۱۱/۵
-
۲۳:۲۳
 | 
بازدید
۹۵۰
 | 

دو سال و نیم پیش یعنی در آخرین روزهای عمر دولت دهم، دکتر عربیان استاندار وقت البرز مساله شهرستان شدن فردیس را به عنوان مصوبه هیات دولت و نقطه عطفی در کارنامه خود ثبت کرد و اینگونه بود که ششمین شهرستان البرز با نام فردیس شکل گرفت.


اگر البرز عنوان مهاجرپذیرترین استان کشور بعد از پایتخت را از آن خود کرده است، فردیس در این استان نیز مقصد بیشترین مهاجر بوده است، به نحوی که اکنون دستکم از هر پنج نفر جمعیت استان البرز یک نفر در فردیس ساکن است.


بنابراین می توان ادعا کرد فردیس با حدود 600 هزار نفر جمعیت از سالها پیش استحقاق تبدیل شدن به یک شهرستان مستقل را داشته است اما این ارتقا از نظر تقسیمات کشوری هرچند دیر اما بالاخره در دوم تیرماه سال 92 براساس تصویب هیات دولت رخ داد.


با این حساب، اکنون فردیس از نظر وسعت کوچکترین شهرستان البرز اما پرجمعیت ترین شهرستان این استان به شمار می رود و شاید بتوان عنوان پرجمعیت ترین شهرستان کشور را نیز به آن اطلاق کرد، چه اینکه جمعیت این شهرستان حتی با برخی استانهای کشور برابری می کند.استان البرز فقط سه نماینده در خانه ملت دارد
حال بگذریم از اینکه برخی شهرستانهای کشور با یک سوم و حتی یک چهارم جمعیت فردیس دارای یک نماینده در مجلس شورای اسلامی هستند اما فردیس، کرج، اشتهارد، طالقان و آسارا با مجموع بیش از دو میلیون نفر جمعیت فقط دو نماینده و بطور کلی استان البرز با بیش از دو و نیم میلیون جمعیت سه نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد، در حالی که برخی استانها حتی با جمعیت کمتر دارای 9 نماینده در مجلس شورای اسلامی هستند.


هرچند که برغم تلاشهای صورت گرفته پرونده افزایش شمار نمایندگان دهمین دوره انتخابات مجلس شورای روی همان 290 نماینده از کل کشور بسته شده است اما باید امیدوار باشیم که شاخص جمعیت در انتخابات بعدی یعنی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مورد توجه قرار گیرد و چه بسا 600 هزار نفر جمعیت شهرستان فردیس مستحق داشتن یک نماینده مستقل در مجلس شورای اسلامی باشند.


ناگفته نماند اکنون که در آستانه پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان و دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی بطور همزمان هستیم، طبق روال گذشته بازار آمد و شد داوطلبان این دوره از انتخابات و دادن وعده و وعیدها در فردیس روز به روز گرمتر می شود، چرا که بیش 150هزار  نفر در فردیس واجد شرایط رای دادن هستند و طبیعی است که این میزان رای برای هر داوطلبی می تواند جذاب و وسوسه انگیز باشد.قرار نبود فقط نام شهرستان به فردیس افزوده شود
باری، تا اینجا مشخص شد که فردیس نشینان دستکم چهار سال دیگر برای داشتن نماینده در خانه ملت باید صبر پیشه کنند که امیدواریم تا آن زمان از این حق قانونی و طبیعی محروم نمانند، اما قرار هم نبود که پس از ماهها و سالها تلاش برای ارتقا در چارچوب تقسیمات کشوری، فقط نام شهرستان به فردیس اضافه شود.


واقعیت این است آنگاه که ارتقا فردیس به شهرستان در استان البرز به تصویب هیات دولت رسید، شور و شعف خاصی در میان فردیس نشینان شکل گرفت و این افتخار نصیب شبکه خبری کرج شد که به عنوان اولین رسانه، این مژده را به مردم بدهد و همگان براین باور بودیم که گام قانونی بزرگی برای رشد و توسعه این شهرستان پرجمعیت که اغلب ساکنانش را قشر کارمند و کارگر تشکیل می دهد، برداشته شده است.


با این حال اما، اکنون با گذشت بیش از دو و سال نیم باید صادقانه اعتراف کنیم که در طول این مدت اتفاق و تحول خاصی رخ نداده و فقط می توانیم به تغییر نام فردیس به شهرستان اکتفا کنیم و شاید هم ما زیادی ذوق زده شده بودیم.شهرستان شدن فردیس شبیه استان شدن البرزدر روند استان شدن البرز و شهرستان شدن فردیس یک همزمانی و اتقاق جالب رخ داده است و آن اینکه استان البرز در تاریخ دوم تیرماه سال 89 از استان تهران جدا و سی و یکمین استان کشور شد و سه سال بعد یعنی در همان تاریخ دوم تیرماه سال 92 فردیس عنوان ششمین شهرستان البرز را به خود اختصاص داد.


هر چند در طول این سه سال شهرستانهای طالقان و اشتهارد نیز در استان البرز تشکیل شد اما شکل گیری این تاریخ تنها وجه اشتراک البرز و فردیس نیست و این دو از نظر کیفی نیز شباهت هایی به هم دارند، یعنی همانگونه که به گواه مسوولان ذیربط، البرز تقریبا بدون توجه به زیرساخت های لازم و بی هیچ کمک دولتی به استان تبدیل شد، فردیس نیز به همان شکل و شاید با تعجیل بیشتر نام شهرستان به خود گرفت.


راستش قصد نداریم وانمود کنیم که دیگر شهرستانهای استان البرز با هیچ مشکل و کمبودی مواجه نیستند، اما واقعیت این است که فردیس همچنان زیر سایه مرکز استان است، به عبارت ساده تر شهر فردیس به عنوان مرکز این شهرستان توسط دو منطقه سه و 10 شهرداری کرج اداره می شود و اعضای شورای اسلامی کرج کماکان فردیس پرجمعیت را هم نمایندگی می کنند.


البته انصاف حکم می کند که اذعان کنیم چه شهردار و چه اعضای شورای اسلامی کلانشهر کرج همیاری و همکاری بسیار مطلوبی در این مدت با فردیس داشته اند، از اهدای ساختمان فرمانداری گرفته تا اجرای پروژه های عمرانی و سایر کمکها، لیکن وجود چنین وضعیتی در فردیس که نام یک شهرستان مستقل را یدک می کشد، چندان همخوانی ندارد.


از طرفی به گفته مسوولان ذیربط هنوز با گذشت دو و نیم سال، بیش از نیمی از ادارات در شهرستان فردیس مستقر نشده اند و فردیس نشینان برای انجام کارهای اداری همچنان باید به کرج مراجعه کنند.فردیس شهرستانی که حتی یک بیمارستان ندارداینکه 600 هزار نفر جمعیت شهرستان نوپای فردیس حتی یک بیمارستان ندارند، خود تصویری گویا از ضعف و نارسایی درباره اصلی ترین نیاز مردم این شهرستان به مراکز بهداشتی و درمانی است، البته وعده ساخت بیمارستان 160 تختخوابی که گویا زمین آن هم تامین شده و یا اینکه بخش خصوصی قرار است بیمارستان مجهزی بسازد و نیز قول تبدیل یکی از ساختمانهای فردیس به مرکز فوریت های پزشکی، همه و همه از اوضاع نابسامان و ارجاع آن به آینده حکایت دارد و بالطبع جمعیت انبوه فردیس راهی جز صبوری و انتظار ندارد.
آموزش و پرورش فردیس مستقل نشده استاکنون 76 هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در فردیس در حال تحصیل هستند و برغم گذشت دو سال و نیم از شهرستان شدن فردیس هنوز اداره آموزش و پرورش در این شهرستان مستقر نشده است و همچنان توسط ناحیه دو اموزش و پرورش شهرستان کرج اداره می شود.
این در حالی است که ضعف زیرساختهای شهری، کمبود مراکز آموزشی و فرسوده بودن مدارس فردیس بخاطر کمبود اعتبار، بیشتر پروژه های آموزشی در دست ساخت در فردیس، بصورت نیمه کاره مانده است.


با این حال اما جالب توجه اینکه براساس اعلام آموزش و پرورش البرز، مدرسه های شهرستان فردیس توانستند رتبه های اول تا سوم میانگین نمره دروس نهایی خرداد ماه سال 94 در استان البرز را از آن خود کنند.فردیس قهرمان پرور با کمبود فضاهای ورزشی مواجه استفردیس نوپا یکی از شهرستانهای قهرمان پروری است که ورزشکاران صاحب نامی را به جامعه ورزشی معرفی کرده است و برغم وجود استعدادهای فراوان با کمبود فضای ورزشی و از جمله از داشتن زمین چمن مناسب محروم است.


تنها زمین ورزشی موجود یکی زمین خاکی است که هیچگونه امکاناتی در آن وجود ندارد و به محلی برای تجمع زباله ها تبدیل شده است.


این زمین ورزشی روزگاری از شرایط به نسبت بهتری برخوردار بود و زمینی که علی کریمی و بسیاری از فوتبالیست های معروف ما خاطرات زیادی ازآن دارند اما با گذشت زمان و بی توجهی به یک مخروبه بدل شده است.


این مختصر برای نمونه بیان شد و اگر نه طبیعی است که فردیس پرجمعیت با وجود جوانان مستعد به ورزشگاه و سالن های سرپوشیده مناسب نیاز دارد، خواسته ای که تاکنون اهتمام جدی به آن نشده است، ضمن اینکه یکی از سوله های ورزشی این شهرستان به نام پوریای ولی در آستانه تخلیه و اجرای حکم از سوی ستاد اجرایی فرمان امام استترافیک فقط به پل فردیس خلاصه نمی شود


این روزها بخصوص در ساعتهای صبح و عصر در اوج عبور و مرور خودروها، پل فردیس به نمادی از وجود یک ترافیک سنگین و کسل کننده بدل شده و این در حالی است که شهروندان فردیس از کمبود و نارسایی در امکانات و وسایل حمل و نقل و به تبع آن ترافیک همیشگی در خیابانها و دیگر معابر این شهر پرجمعیت ابراز نارضایتی می کنند.


این در حالی است که اغلب مسوولان ضمن اذعان به وجود کاستی و مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری در حوزه حمل و نقل و ترافیک، به ابراز امیدواری نسبت به تامین و تخصیص اعتبارهای لازم برای رفع این نارسایی ها بسنده می کنند.روایت تکراری کمبودها در فردیسواقعیت این است که کمبود، نبود و نارسایی هایی پیش گفته در دیگر بخشها از جمله فرهنگسراها، امکانات فرهنگی و تفریحی، ساخت و سازها، دستفروشها، سد معبر، مبادی ورودی، تعیین محدوده شهرستان و... سایر امور شهرستان فردیس نیز مشهود است، شهرستانی که بیش از 20 شهرک اقماری دارد و با انواع مشکلات دست و پنجه نرم می کند و بیان این مسایل به روایتی تکراری تبدیل شده است.


باوجود این، همانگونه که 15 سال است ضمن بیان توانمندی و ظرفیت های فردیس چه آن موقع که منطقه ای از کرج بود و چه اکنون که به شهرستانی مستقل تبدیل شده گفته و نوشته ایم، بازهم خواهیم گفت و نوشت، آنقدر که شاید گوش شنوایی پیدا شود و مسوولانی که بخاطر ویژگی های فردیس، نگاه ویژه ای به این شهرستان داشته باشند.


ایمان داریم که مسوولان بخصوص مسوولان ارشد استان البرز و شخص استاندار و معاونان و مجموعه استانداری و نیز نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، مدیریت شهری و شورای اسلامی کرج و همچنین تک تک مدیران کل استان به یقین اهمیت و ویژگی شهرستان 600 هزار نفری البرز را درک کرده اند و ضرورتی به تاکید در این باره نیست.


با این حال اما به عنوان یک فعال رسانه ای و به نمایندگی از افکار عمومی تقاضا دارم برای جبران محرومیت های گذشته و سرعت بخشیدن به تامین نیازهای کنونی، در انتخاب و انتصاب از بالاترین مقام اجرایی یعنی فرمانداری و سایر مدیران ادارات فردیس دقت و وسواس بیشتری به خرج داده و بهترین، مجرب ترین و در عین حال دلسوزترین نیروها را در این شهرستان بکار بگمارند و فراموش نکنیم که مردم شریف و خونگرم فردیس، قدر خادمان خود را می دانند.


منصور جمشیدی

 

 

انتهای خبر // شبکه خبری فردیس ::: کد خبر ۱۷۱۵
کلمه های کلیدی

اخبار مرتبط

نظر کاربرها

نظر شما
نام و نام خانوادگی
ایمیل
آدرس وب سایت
نظر شما
کد امنیتی

کلیه حقوق این سایت متعلق به شبکه خبری فردیس است و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است.
©copyright by khabarefardis.ir 2013 - 2019
Powered By P.G.G